امکانات رفاهی دانشگاه

 

فعالیت‌های فرهنگی:

از آنجا كه دانشگاه امام صادق (عليه السلام) مي‌كوشد تا الگوي يك دانشگاه اسلامي را در برنامه‌هاي خود پياده كند، اهميت فراواني براي فعاليت‌هاي فرهنگي قائل است. از اين روي علاوه بر تقويت وجود نهادهاي فرهنگي گوناگون در دانشگاه، به تشويق دانشجويان به حضور در فعاليت‌هاي فرهنگي در حدي كه مانع تحصيل ايشان نشود، مبادرت مي‌ورزد.

وجود تشكل‌هاي دانشجويي متنوع و حمايت از همه آنها در دستور كار معاونت دانشجويي و فرهنگي دانشگاه قرار دارد. ازجمله فعاليت‌هاي فرهنگي مورد عنايت در دانشگاه مي‌توان به برگزاري سخنراني‌هاي ديني، اردوهاي سياحتي و زيارتي، برگزاري نمايشگاه‌هاي موسمي كتاب، برگزاري دوره‌هاي آگاهي‌بخشي براي ازدواج دانشجويي و ... اشاره نمود.

گروه‌هاي فرهنگي متنوعي نظير انجمن‌هاي شعر و ادب، وبلاگ‌نويسي، دار القرآن الكريم، مجامع استاني، تشكل‌هاي سياسي – اجتماعي از جمله فعالان صحنه فرهنگي دانشگاه امام صادق (عليه السلام) هستند. نشريات متعددي در حوزه‌هاي گوناگون توسط دانشجويان منتشر مي‌شود كه موضوعاتي از سياست و جامعه گرفته تا مسائل صنفي دانشجويي و نقد فضاي دانشگاه را در بر مي‌گيرد.

فعالیت‌های ورزشی:

ورزش، دركنار تحصيل و تهذيب از خواسته‌هاي اصلي رهبر معظم انقلاب از دانشجويان است. مسأله ورزش در دانشگاه امام صادق (عليه السلام) نيز از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. اداره تربيت بدني دانشگاه علاوه بر دارا بودن امكانات ورزشي مناسب، برنامه‌هاي ورزشي متنوعي را پياده مي‌كند.

مجموعه استخر سرپوشيده دانشگاه

در ميان امكانات ورزشي دانشگاه مي‌توان به مجموعه استخر سرپوشيده، سالن سرپوشيده ورزشي (فوتسال، واليبال و بسكتبال)، زمين چمن، سالن بدن‌سازي و كشتي و ... اشاره نمود. برگزاري كلاس‌هاي ورزشي در هنر‌هاي رزمي (جودو، كاراته و ...)، كشتي، برگزاري دوره‌هاي منظم كوهنوردي، و نيز شركت تيم‌هاي ورزشي دانشجويي در مسابقات ورزشي را از جمله فعاليت‌هاي ورزشي دانشگاه برشمرد.

اقامتگاه‌ها:

همه دانشجويان دانشگاه اعم از تهراني‌ها و شهرستاني‌ها مي‌توانند از سكونت در اقامتگاه‌هاي دانشگاه بهره ببرند. دانشگاه اين امكان را براي همه دانشجويان فراهم كرده است تا بتوانند با استفاده از فضا و امكانات آموزشي دانشگاه به توانمندي‌هاي علمي خود بيافزايند.

البته اختصاص اقامتگاه به دانشجويان بر اساس امتيازهايي است كه بر اساس وضعيت درسي، به ايشان تعلق مي‌گيرد. لازم به ذكر است كه اقامتگاه‌هاي پرديس برادران دانشگاه داخل محيط دانشگاه قرار دارد و فاصله اندكي تا امكانات علمي دانشگاه نظير كلاس‌ها،كتابخانه و سالن مطالعه دارد.

فضاي داخلي يكي از اتاق‌هاي اقامتگاه

امکانات رفاهی:

با توجه به فشردگي ساعات درسي و حجم بالاي دروس در دانشگاه امام صادق (عليه السلام)، تلاش مي‌شود تا بخشي از نيازهاي روزمره دانشجويان در محيط دانشگاه برآورده شود تا ايشان از صرف وقت براي آن امور معاف باشند. البته تلاش مي‌شود تا امكانات فراهم شده در دانشگاه به گونه‌اي نباشد كه موجبات تنبلي يا دوري از فضاي جامعه و واقعيات زندگي را براي دانشجويان فراهم آورد.

همه دانشجويان دانشگاه مي‌توانند نهار و شام را در همه ايام هفته در رستوران دانشگاه ميل نمايند اما تهيه صبحانه بر عهده خود دانشجويان مي‌باشد. بخشي از خدمات رفاهي شهري نيز در محيط دانشگاه قابل دسترسي است كه ازجمله آنها مي‌توان به نانوايي، پيرايشگاه، اتوشويي، انتشارات و بوفه اشاره نمود.

همچنين دانشجويان مي‌توانند از درمانگاه دانشگاه و مركز مشاوره آن در همه ايام هفته استفاده نمايند. طب رايج و طب سنتي و نيز مشاوره‌هاي تحصيلي، خانوادگي و مذهبي از جمله خدماتي است كه توسط اين نهادها ارائه مي‌گردد.