پيشينه رشته و دانشکده:  

رشته علوم سياسي يکي از پرسابقه‌ترين رشته‌هاي علوم انساني در دنيا است و در ايران نيز از قدمتي طولاني برخوردار است. با گسترش دامنه روابط سياسی کشورها و افزایش پیچيدگی در اداره حکومت‌ها، اين دانش کهنه، شکل نوينی به خود گرفت و در دانشگاه‌های دنيا به يک رشته آکادميک علمی و با شاخه‌ها و موضوعات متنوع تبديل شد. آموزش اين رشته در ايران براي نخستين بار با تأسيس مرکزی علمی با عنوان «مدرسه علوم سياسي» در سال 1278هجري شمسي آغاز شد و تا امروز نيز تدريس آن در دانشگاه‌های کشور در شکل‌ها و گرايش‌های گوناگون ادامه دارد.

دانشکده معارف اسلامي و علوم سياسي، يکي از سه دانشکده‌اي است که در بدو تأسیس دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به تدبیر حضرت آیت‌الله مهدوی‌کنیحفظه‌الله تأسیس شد.پيشينه رشته و دانشکده:

رشته اقتصاد را می­توان يکي از قدیمی­ترین رشته‌هاي علوم انساني در دنیا قلمداد کرد. با گسترش دامنه تعاملات کشورها، اين دانش کهن، شکل نوينی به خود گرفت و در دانشگاه‌های دنيا به يک رشته دانشگاهی و علمی و با گرایش‌ها و موضوعات متنوع تبديل شد.آموزش رشته اقتصاد در ايران به عنوان یکی از رشته‌های قدیمی، با تأسیس اولین دانشکده اقتصاد در دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۸ به مرحله تازه‌ای رسید و پس از آن چند دانشکده دیگر هم تأسیس گردید.بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانشکده معارف اسلامي و اقتصاد نیز، در کنار دانشکده‌های معارف‌اسلامی و تبليغ، معارف اسلامي و علوم سیاسی، اولين دانشکده های اين دانشگاه را تشکيل ‌دادند.


پيشينه رشته:

رشته فرهنگ و ارتباطات را باید از جمله رشته‌های نوپای علوم اجتماعی در دنيا تلقی کرد. شايد بيش از شصت سال هم از تدوين آن به عنوان يک دانش مستقل نگذشته باشد؛ هر چند بدون شک يافته‌های آن پیش از اين تاريخ در ساير علوم اجتماعی به ويژه مردم شناسی پراکنده بوده است. مطالعات ارتباطات پس از جنگ جهاني دوم رو به رشد نهاد و از ساير رشته‎هاي علمي همچون جامعه‌شناسي، روان‌شناسي، علوم سياسي و حتي مهندسي كمك گرفت. ارتباطات با گسترش رسانه هاي الكترونيكي به تدريج به صورت رشته آموزشي مستقل در دانشگاه‌ها راه‎اندازي شد.


 پيشينه رشته و دانشکده:

رشته‌ي مديريت يکي از رشته‌هاي علوم انساني به شمار مي‌رود. علوم انساني، مجموعه‌ي رشته‌هايي هستند که حاصل گردآوري و دسته‌بندي تجربه‌ها در جهت شناخت انسان و حل مسائل مربوط به آن، چه در بعد فردي (مثل روانشناسي و زبان شناسي) و چه در بعد اجتماعي، هستند (مثل جامعه‌شناسي و اقتصاد). علوم انساني، برخلاف شناختي که از آن در دوره‌ي متوسطه وجود دارد، در سطوح دانشگاهي (به خصوص دانشگاه‌هاي کشورهاي پيشرفته)و کاربردي آن از جايگاه بسيار مهم و بالايي برخوردار است. اين اهميت، از پيچيدگي فردي و اجتماعي انسآن‌ها و دشواري شناخت آن‌ها و حل مسائل و مشکلات مربوط به آن‌ها ناشي مي‌شود؛ تا جايي که فهم و درک با ابزارها و تسهيلات ساخته‌ي خود انسآن‌ها سروکار دارد (مانند علوم مهندسي) و يا با پديده‌ها و طبيعت قابل لمس و قابل مشاهده درگير است (مانند علوم زيستي و طبيعي)، حل و فصل مسائل مربوط به آن‌ها بسيار آسان‌تر از زماني است که روي رفتارهاي پيچيده و غير قابل پيش‌بيني و تصور فردي و اجتماعي انسآن‌ها مطالعه مي‌شود.
مديريت در معناي ساده و عاميانه‌ي آن، امري عمومي است که به هر نوع رياست، سرپرستي، زمان‌بندي و برنامه‌ريزي براي انجام کارهاي شخصي و مانند آن‌ها گفته مي‌شود.
مديريت در معناي علمي و دانشگاهي آن، به اداره‌ي کارها و انجام کارهاي مناسب به کمک ديگران براي رسيدن به اهدافي معين در يک مجموعه گفته مي‌شود. اداره‌ي کارها به اين معنا، نيازمند برنامه‌ريزي، تشکيل يک سازمان و يا نظام دادن به يک مجموعه براي اجراي برنامه‌ها، فراهم کردن و تهيه‌ي امکانات و افراد مورد نياز براي اجراي برنامه‌ها، نظارت بر اجراي صحيح و به‌موقع برنامه‌ها و اين قبيل اقدامات است.
مديريت مجموعه‌هاي انساني، از گروه‌ها و تيم‌هاي کوچک گرفته تا شرکت‌ها، ادارات، سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و مانند آن‌ها و از موسسات دولتی گرفته تا شرکتهای خصوصی، شرکت‌هاي توليدي و صنعتي يا خدماتي، بانک‌ها و مانند آن‌ها را در بر مي‌گيرد.
موضوع رشته‌ي مديريت، مسائل و موضوعات به وجود آمده در محلهای فوق را در بردارد. در طول تحصيل در اين رشته، مسائل و موضوعات مربوط به اداره‌ي سازمان‌ها و جوامع مطرح مي‌گردد و راه‌ها و روش‌هاي مديريت آن‌ها و لوازم و پيش‌نيازهاي مربوط ارائه مي‌شود. رشته‌ي مديريت نيز مانند ساير رشته‌هاي علوم انساني حاصل گردآوري تجارب مديران موفق و راه‌هاي موفقيت در مديريت و يا روش‌هاي بهبود و اصلاح سازمان‌ها و جوامع مي‌باشد.
رشته‌ي مديريت در رده‌ي علوم ميان رشته‌اي نيز قرار مي‌گيرد. اين علوم، علومي هستند که از رشته‌هاي ديگر و يا ترکيبي از آن‌ها براي پرداختن به مسائل و موضوعات مربوط به رشته‌ي خود بهره مي‌گيرند. براي مثال، رشته‌ي مديريت، از رشته‌ي روان‌شناسي، جهت تجزيه و تحليل بعد روحي و رواني انسآن‌ها و رفتارهاي آن‌ها، از اقتصاد، جهت درک داد‌ و ستدهاي کوچک و بزرگ در جامعه و چگونگي تهيه‌ي منابع مالي جوامع و افراد آن‌ها، از رياضيات، جهت استفاده از استدلال‌ها و تحليل‌هاي رياضي در اندازه‌گيري و سنجش کمي روابط در سازمان‌ها و مانند آن بهره مي‌گيرد.
دانشکده معارف اسلامی و مدیریت با عنایت به چنین جایگاهی در سال 1369 تأسیس شد و از آن زمان تا کنون به پرورش نیروهای توانمند، مستعد و متخصص در حوزه مدیریت مشغول است.


الف) پیشینه دانشکده

دانشکده معارف اسلامی و حقوق به عنوان چهارمین دانشکده دانشگاه امام صادقعلیه السلام در سال 1369 با هدف تربیت دانشجویانی که علاوه بر تسلط بر دانش حقوق، توانایی تجزیه و تحلیل مسائل حقوقی را بر اساس منابع اصیل این رشته از جمله منابع ارزشمند فقه و کلام اسلامی داشته و در عمل نیز قادر به پیاده کردن دانش خود باشند، پدید آمده است.

اولین ریاست دانشکده را جناب آقای دکتر حمید بهرامی احمدی برعهده داشتند و پس از ایشان در سال 1376 جناب آقای دکتر محمدجواد صفار به ریاست دانشکده منصوب شدند. از سال 1378 تا سال 1383 جناب آقای دکتر علی‌حسین مصلحی ریاست دانشکده را برعهده گرفتند. جناب آقای دکتر محسن اسماعیلی از سال 1383 تا سال 1392 به عنوان چهارمین رئیس دانشکده این سمت را برعهده داشتند و در ابتدای سال 1392 جناب آقای دکتر علی غلامی از سوی ریاست محترم دانشگاه حضرت آیت الله مهدوی‌کنیرحمه‌الله به عنوان پنجمین رئیس دانشکده منصوب شده و هم‌اکنون عهده‌دار این سمت هستند.


زیر مجموعه ها