دفتر اعزام مبلغ؛ تجلی جهاد فرهنگی

 

دانشگاه امام صادق (علیه السلام) همواره يکی از مهم‌ترين اهداف و رسالت‌های خود را در نشر و ابلاغ فرهنگ صحيح اسلامی و انقلابی دانسته است و کوشيده است در اين مسیر گام بردارد. بر اساس اين رویکرد در بدو تأسيس اين دانشگاه رشته‌ای تحت عنوان معارف اسلامی و تبليغ راه‌اندازی گرديد که وظيفه آن تربیت دانشجويانی بود که علاوه بر آگاهی‌های دينی صحيح به ابزارهای تبليغی نيز مسلح باشند تا بتوانند پيام فرهنگ اهل‌بیت (عليهم اسلام) و تجلی آن در انقلاب اسلامی را به گوش آحاد مردم ايران و همه جهانيان برسانند. برای اين منظور اين دانشجويان علاوه بر تحصيلات دينی با زبان‌های روز دنيا و نيز روش‌های تبليغی نيز آشنا می‌شدند.

اردوي جهادي دفتر اعزام مبلغ

در همين ايام دانشجويان دانشگاه با حضور در جبهه‌های حق علیه باطل و نيز برخی اجتماعات داخلی و بين‌المللی با استفاده از دانسته‌های و توانمندی‌های خود به امر تبليغ اهتمام می‌ورزيدند. لکن اين فعاليت‌ها از انسجام چندانی برخوردار نبود. لذا دانشگاه بر آن شد تا امر تبليغ را که از رسالت‌های مهم خود می‌دانست تقويت کرده و با برنامه‌ریزی دقیق به سامان برساند. لذا از سال 79، با تشکیل رسمی «دفتر اعزام مبلغ» به عنوان یکی از نهادهای ارزشی دانشگاه فعاليت‌های تبليغی انسجام بيشتري به خود گرفت و از اوايل سال 1381 با ترغیب حجت‌الاسلام و المسلمين قرائتي، و تأیید و مساعدت ریاست محترم دانشگاه، تحول جدي اين مجموعه آغاز و حركتي مبارك در احياي امر تبليغ آغاز شد و اين دفتر به عنوان يکی از از نهادهای تحت حمایت اداره کل روابط عمومی و همکار‌های بین‌الملل دانشگاه مشغول به فعالیت شد.

مقام معظم رهبری نیز در دیدار با اعضای دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «اين کارهای خودجوش با برکت‌ترين کارهاست؛ کاری که بدون دستور و حکم و ناشی از جوشش و عشق درونی است خیلی با ارزش است ... ان شاء الله خداوند هم به کارتان برکت دهد.»

اردوي جهاد علمي دفتر اعزام مبلغ

هر چند تأکید ویژه مقام معظم رهبری‌ به پیگیری مسأله تبلیغ چهره به چهره، استاد قرائتی را ترغیب به حضور بیشتر در این دفتر نمود، لکن قابلیت‌ها و ظرفیت‌های متنوع دانشگاه و اساتید و دانشجویان آن، باعث شد، دانشگاه، شاهد رشد چشمگیر فعالیت‌ها در عرصه‌های گوناگون تبلیغی گردد که دامنه آنها از تبلیغ داخل دانشگاه، برای کارمندان و خانواده‌هایشان تا تبلیغ برون‌مرزی گسترده شود.
ت

اهم فعالیت‌های دفتر اعزام مبلغ دانشگاه عبارتند از:

1. انجام فعالیت‌های تبلیغی و فرهنگی در مناسبت‌های مختلف (همایش، حضور در مدارس و مساجد و ....)

2. توليد محصولات فرهنگی اعم از کتاب، نرم افزار، بروشور و ...

3. برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارتی برای دانشجويان مبلغ

4. همکاری با سازمان‌های فرهنگی در اعزام‌های مناسبتی و برنامه‌های فرهنگی

5. برگزاری اردوهای جهادی تبليغی در مناطق محروم کشور

6. برگزاری طرح‌های برون‌مرزی و ارتباط با مجموعه‌های تبليغی خارج از کشور

7. برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی در سطح کشور

8. ارتباط علمی و همکاری اجرایی با مجموعه‌های فرهنگی مردمی فعال از طريق ايجاد شبکه فرهنگی در سطح کشور

براي آشنايي بيشتر: http://www.emobalegh.com