چاپ

بيانات رهبر معظم انقلاب درباره وضعيت موجود و مطلوب اين دانشگاه

 

خاطره‌ای فرامـوش نشدنـی؛ عيد غـدير سال 1384 بود که همـه باهـم، مسؤولين، اساتيـد، دانشجويان و کارکنان دانشگاه، برای عرض تبريـک و استفاده از راهنـمايي‌های رهبـر فرزانـه انقلاب، به محضـرشان شـرف‌یاب شديم. همه از ايشان عيـدي گرفتند؛ هم مـادی هـم معـنوی!

بعد از سـخنان رییس محترم دانشگاه، حضرت آيت الله مهـدوی کنـی، و چند نفر از اساتيد و دانشجويان دانشگاه، آقـا نـکاتـی را گوشـزد کـردنـد که هميشه بايد آويزه گوشمان باشد و چـراغ راهمان، ان شاء الله:

عيد همه‏ شما عزيزان، جوانان نوراني و اميدهاي آينده‏ اين كشور مبارك باد! همچنين به حضرت آقاي مهدوي‏ كني (دامت بركاته) تبريك عرض مي‏ كنم؛ هم به خاطر عيد، هم به خاطر موفقيت در پيشبرد اين كار سنگيني كه از سال‏‌ها پيش ايشان بر دوش گرفتند؛ هم اين‏كه شما جوان‏‌هاي عزيز، شما پسرها و دخترها، با اين فضل علمي و مايه‏‌هاي خوب ايماني، وارد اين جاده شده‏‌ايد و كمرتان را بسته‏‌ايد تا كه حركت بكنيد؛ خود اين يك دستاورد بسيار مهمي است و اصل، اين است.

شكي نيست كه بسياري از علوم انساني، پايه‏‌ها و مايه‏‌هاي محكمي در اين‏جا دارد؛ يعني در فرهنگ گذشته‏ خود ما. برخي از علوم انساني هم توليد شده‏ غرب است؛ يعني به عنوان يك علم، وجود نداشته، اما غربي‏‌ها كه در دنياي علم پيشروي كرده‏‌اند، اينها را هم به وجود آورده‏‌اند؛ مثل روانشناسي و علوم ديگر. ما، هم براي سرجمع كردن، مدوّن كردن، منظم كردن و نظام‏‌مند كردن آنچه كه خودمان داريم، به يك تفكر و تجربه‏ علمي احتياج داريم، هم براي مواد و پايه‏‌هايي كه آنها در اين علم جمع آورده‏‌اند، به يك نگاه علمي احتياج داريم. منتها گرفتن پايه‏‌هاي يك علم از يك مجموعه‏ خارج از محدوده‏ مورد قبول ما، به معناي قبول نتايج آن نيست. مثل اين مي‌‏ماند كه شما يك كارخانه را وارد مي‌كنيد، آنها با اين كارخانه يك چيز بد درست مي‏‌كرده‌‏اند، حالا شما با آن كارخانه، يك چيز خوب درست مي‏‌كنيد؛ هيچ اشكالي ندارد. ما تلفيق بين علوم انساني غربي و علوم انساني اسلامي، اگر به معناي مجذوب شدن، دلباخته شدن، مغلوب شدن و جوّ زده شدن در مقابل آن علوم نباشد، قبول داريم و اشكال ندارد.

ديدار دانشجويان, اساتيد و كاركنان دانشگاه امام صادق(عليه السلام) با رهبر فرزانه انقلاب

آقايان! دانشگاه امام صادق يك پديده‏ ممتاز است؛ صرفاً يك دانشگاه مثل بقيه‏ دانشگاه‌‏ها نيست كه فقط مي‏‌خواهند دانشجو و عالم تربيت كنند؛ اين هم هست؛ منتها علاوه‏ بر اين، مي‏‌خواهد از همه جهت، يك الگوي دانشگاه اسلامي باشد؛ از جهت انگيزه‏‌هاي ايماني، رعايت‏‌هاي عملي و رفتاري، و عشق به علم و علم‌‏آموزي عاشقانه و مؤمنانه.

بهترين كاري كه در دانشگاه شد، يكي همين بود كه اين دانشگاه را مخصوص علوم انساني كردند؛ كه اين منطقه‏ واقعاً خلأ و فراغي بود؛ يك خلأ است كه آن بايد پُر شود. خوب، اگر شما كه دانشجوي اين دانشگاه هستيد و در اين بيست و چند سالي كه اين دانشگاه سرپاست، توانسته باشد اين رسالت را انجام دهد اين دانشگاه به دستاورد بسيار بزرگي رسيده است. از اين دانشگاه، توقع چيز ديگر و فراتر از اين است.

راجع به مسؤوليت‏‌هاي آينده‏ شما، خروجي دانشگاه امام صادق، ايده‌‏آلش فقط نبايد اين باشد كه حالا بيرون بيايد، فرض كنيد اگر در فلان رشته، درس خوانده برود وكيل بشود يا محضردار بشود و يا برود كارمند فلان دستگاه وزارتي دولتي بشود؛ من موافقم كه جوان‏‌هاي خوب در اركان تشكيلات اجرايي كشور حضور داشته باشند؛ اما اين براي خروجي دانشگاه امام صادق ايده‌‏آل نيست.

شما بايد در علم، يك حركتي به وجود آوريد؛ بايد در دنياي دانش‌‏آموزي و پيشرفت علم و بناي علمي كشور، يك تحرّكي به وجود آوريد؛ اين است آن رسالت اصلي شما. كاري كنيد كه دانشمندان مسلمان و مؤمن ما، در رشته‏‌هاي مختلف علوم انساني، صاحب‏‌نظراني شوند كه دنيا از نظرات اينها استفاده كند؛ كاري كنيد كه دانشگاه امام صادق، نه فقط در مقايسه‏ با فلان دانشگاه ديگري كه در تهران يا شهرستان هست، يك رتبه‏ جلوتري به دست آورد؛ بلكه اين دانشگاه مرجع تحقيقات مراكز علمي و دانشگاه‏‌هاي دنيا بشود. اين را ما از دانشگاه امام صادق مي‏‌خواهيم. خروجي دانشگاه امام صادق بايد با اين نيّت و فكر، بتواند متخرج اين دانشگاه بشود. بنابراين دانشگاه را قوي كنيد.

 

عکس‌های دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاه امام صادق علیه السلام با حضرت آيت الله خامنه‌ای

متن کامل بیانات حضرت آيت الله خامنه‌ای 

صوت بیانات حضرت آیت الله خامنه‌ای

نمودار درختی بیانات حضرت آيت الله خامنه‌ای در قالب فایل word   فايل ‌‌pdf