دکتر حامد صدقی

 

حامد صدقی در سال 1324 در کربلای معلی متولد شد و تحصيلات خود تا مقطع کارشناسی ارشد را در عراق طی نمود. پس از گذران تحصيلات متوسطه، در رشته جغرافيا در دانشگاه بغداد به تحصيل پرداخت و پس از تحصيل در مقطع کارشناسی‌ ارشد جعرافيا در همين دانشگاه در سال 1353 شمسی فارغ التحصيل شد.

پس از جنايات رژيم صدام و اخراج برخی از مبارزين و شيعيان عراق، به ايران آمد و در تهران ساکن شد. در سال‌ 1372 موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد زبان و ادبيات عربی از دانشگاه تربيت معلم شد و در سال 1375 با درجه عالی از رساله دکتری خود در همين رشته و در دانشگاه تهران، دفاع کرد.

بی‌شک می‌توان ايشان را يکی از پایه‌گذاران روش‌های نوين در آموزش زبان عربی به فارس‌زبانان به شمار آورد. ايشان در بدو تأسيس دانشگاه، حضور مؤثری داشتند و بخش زبان و ادبيات عربی دانشگاه با محوريت ايشان راه‌اندازی شد و ايشان از سال 61 تا سال 84 مسؤوليت اين بخش را برعهده داشتند. خدمات شايان ايشان در اين جايگاه، هرگز از ياد شاگرانشان نخواهد رفت و ثمرات زحمات ايشان هم‌اکنون در سرتاسر کشور مشهود است: بسياری از دانش‌آموختگان دانشگاه که امروز در کسوت استادی در دانشگاه‌ها مشغول به کار هستند، برخی سياستمداران از دانش‌آموختگان دانشگاه، مبلغين دينی دانشگاه، فارغ التحصيلانی که امروزه از اصحاب رسانه‌اند و ....

در سال 1390 به عنوان مترجم برتر زبان عربی در جشنواره بين المللی علوم انسانی و اسلامی فارابی مورد تقدير قرار گرفت.