شهيد علي قربان زاده قمصري

 

نام پدر: احمد

محل تولد: تهران

تاريخ تولد: 1340

سال ورود به دانشگاه: 1362

رشته تحصيلي: معارف اسلامي و تبليغ

تاريخ و محل شهادت: 28/12/1364 فاو

علميات: والفجر 8 

شهيد به روايت برادرش: فهميديم شيميايي شده ولي به ما نگفته بود.

در سال 1361 در اولين كنكور بعد از انقلاب شركت كرد و در رشته مهندسي شيمي صنايع پالايش، دانشگاه شريف، قبول شد. همزمان در «دانشگاه امام صادق(عليه‌السلام)» قبول شد و دانشگاه امام صادق(عليه‌السلام) را انتخاب كرد و در رشته معارف اسلامي و تبليغ مشغول به تحصيل شد. هر هفته صبح شبنه مي‌رفت و چهارشنبه شب مي‌آمد وقتي كه مي‌آمد با سخنان پر معناي خود خانواده را روشن مي‌كرد و تا صبح شنبه بعد مشغول مطالعه و درس خواندن بود. صحبهاي جمعه به زيارت شهدا در بهشت زهرا مي‌رفت و سپس به نماز جمعه. همة اينها جزو برنامه زندگي‌اش بود. معمولاً شبهاي جمعه به مسجد محل مي‌رفت و قبل يا بعد از نماز در پايگاه بسيج محل خدمت مي‌كرد.

در اواخر اسفند سال 1363 به جبهه جنوب اعزام شد و تعطيلات عيد را آنجا بود وقتي كه آمد خيلي ضعيف شده بود. بعدها فهميديم كه شيميايي شده، ولي به ما نگفته بود.

 

بخشي از وصيتنامه شهيد: هر ميداني ولي فقيه ضروري‌تر بداند، اطاعت واجب است

ما آفريده شده‌ايم تا خليفه خدا روي زمين گرديم و از نعمتهاي الهي در حد مجاز آن بهره بجوييم. حال اين طريق، يك قانون هدايت كننده و شاخص هدايت مي‌خواهد و آن را هيچ كس بهتر از خداوند عالم بر جهان، نمي‌تواند به طور كامل ارايه دهد و آن قانون كامل، چيزي به جز اسلام نيست و پيامبر و جانشينان او(عليهم‌‌السلام) شاخص اسلام مي‌باشند و در غياب آنان روحانيت متعهد به اسلام است كه هادي مردم و معرف اسلام مي‌باشند.

الان حفظ اسلام اقتضا دارد كه از مملكت اسلامي كه مورد هجوم دشمن قرار گرفته، آن هم صرفاً براي نابودي اسلام، دفاع كنيم. اين دفاع به اشكال مختلف است. عده‌اي در ميدان جنگ، عده‌اي در ميدان آموزش علم و عده‌اي در ميدان اقتصادي و ميدانهاي ديگر و از طرفي تشخيص اينكه براي هر فرد كدام ميدان ضروري‌تر است نيز با ولي فقيه و نماينده‌هاي ايشان مي‌باشد هر كجا كه ولي فقيه، حضور در آنجا را براي حفظ اسلام ضروري بداند، بر ما واجب است اطاعت كنيم و اين همان روح تعبد در برابر قوانين و دستورات الهي است.

امروز اسلام و حفظ آن احتياج به حضور مسلمين در صحنه دارد و صداي امام حسين(عليه‌السلام) در حمايت از اسلام، از حلقوم فرزند پاكش امام خميني ما را به ياري مي‌خواند و اگر كوتاهي كنيم، در پيشگاه خداوند و خون شهدا مسئول خواهيم بود و در آخرت جوابي نخواهيم داشت.