شهید حمیدرضا بهداد

 

نام پدر: اسماعيل

محل تولد: اصفهان

تاريخ تولد: 1345

سال ورود به دانشگاه: 1364

رشته تحصيلي: معارف اسلامي و تبليغ

تاريخ و محل شهادت: 4/10/1365 جزيره ماهي

علميات: كربلاي 4

بخشي از زندگي‌نامه: فعال و بي‌تظاهر

حميد رضا در طول دوره تحصيل به واسطه استعداد و سجاياي اخلاقي هميشه مورد تقدير معلمانش بود. حميد رضا مانند بسياري از نوجوانان همراه با دوستان و خانواده در تظاهرات دوران انقلاب شركت مي‌كرد و به فعاليت فوق برنامه در مساجد مي‌پرداخت. وي در رشته مهندسي الکترونيک دانشگاه تبريز و يکي از رشته‌هاي دانشکده علوم قضايي پذيرفته شده بود. شهيد بهداد 6 ماه پس از تحصيل در رشته مهندسي الکترونيک به دليل علاقه به علوم معنوي انصراف داد و در آزمون سال آينده دانشگاه امام صادق عليه‌السلام پذيرفته شد.

 

بخشي از وصيتنامه شهيد: انقلاب عيار ايمان مدعيان ايمان است

انقلاب اسلامي ايران بزرگ‌ترين جلوه يك قيام حسيني پس از ساليان متمادي است. اين انقلاب يك آيت بزرگ خدا و حجت براي همه مسلمين است. انقلاب محل امتحان ايمان و تعيين عيار ايمان مدعيان ايمان است. انقلاب ما با خون و شمشير پيروز شد و تا رسيدن به ثمره نهايي آن يعني اتصال به قيام منجي عالم بشريت مهدي قائم(عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) خود مي‌طلبد و محتاج فداكاري و ايثار جانها و مالهاست. پيامم، پيروي از راه خميني است... امام را در زندگي بعد از انقلاب خود، به عنوان يك فرشته در بحران حركتهاي انحرافي ديدم.

 

آخرين نامه شهيد از جبهه: جهاد را بايد وسيله خودسازي دانست

اكنون لحظات پاياني را مي‌گذارنم و لحظات انتظار را. حالا به خوبي حس مي‌كنم كه انسان در مواجهه با مرگ چه حالتي در رابطه با عمر خويش دارد. حقارت خويش را به واقع درك مي‌كنم. مي‌بينم كه عملم و طاعتم كم است، كم! خيلي دلم مي‌خواهد كه آنچه در دل دارم بر كاغذ بياورم. از آنچه كه در اين مدت حيات دنيوي كسب كرده‌ام و از تجربيات و دريافتهاي دروني‌ام؛ اما متاسفانه فرصت نيست و حضور ذهنم نيز! به هر حال اگر وقت شد، حتماً اقدام خواهم كرد. از خداوند مي‌خواهم كه اين جهاد در راه حق را كه ان‌شاء الله براي او باشد، كفاره گناهانم و زمينه ساز وصول به درجات شناخت خودش قرار دهد. جهاد را نه به منزله پر كردن قسمتي از عبادات ديني و نه يك عمل اشتغال انگيز كه مامن عاشقان و محل خودسازي و تطهير نفس بايد دانست. مجاهدان بايد آنچنان باشند كه ايمان را در كمال بخواهند. خاك‌نشيني‌هاي جبهه، صفاي جبهه و... همگي وسايل خوبي براي وصول به راه شكستن نفس سركش هستند. در جبهه است كه معيار انسانها و عيار ايمان مسلمانان مشخص مي‌شود. جبهه محك ايمان است و تعالي يقين.