شهید حمیدرضا غفوری شعرباف

 

نام پدر: محمد تقي

محل تولد: مشهد

تاريخ تولد: 1343

سال ورود به دانشگاه: 1361

رشته تحصيلي: معارف اسلامي و اقتصاد

تاريخ و محل شهادت: 4/10/1365 جزيزه ماهي

عمليات: کربلاي 4

ماجراي شهادت: جسد بي سرش باقرآن خونين در بغل پيدا شد.

شهيد غفوري مخلصانه دلباخته خدمت بود. او تلاش بي‌وقفه خود را با ايثار و فداکاري توأم کرده بود و به شيرازه تقيد به دعا، قرآن، نماز جماعت، تهجد و اخلاق کشيده بود. شهيد غفوري به خاطر تسلط به زبانهاي عربي و انگليسي و اطلاعات عميق سياسي و ذهن تحليلگرش به عنوان رابط با چند واحد عملياتي چريکي در منطقه کردستان عمل مي‌کرد.

در پنجمين سال تحصيل، درعمليات کربلاي چهار، آن زمان که آفتاب چهارم ديماه 1365 غروب کرد، ماموريت شهادت طلبانة غواصي را به همراه غواصان و حماسه‌سازان خط شکن پذيرفت و در نوک عمليات شرق بصره به اروند رود زد و به سمت «جزيزه ماهي» غواصي کرد. در لابلاي موانع و سيمهاي خاردار و تله‌هاي انفجاري و کمينهاي دشمن، حاج حميد به عنوان طلايه دار تخريبچي‌ها و پيشتاز خط شکنان، دستها را لاي سيمهاي خاردار کرد تا راه را براي ديگر رزمندگان بگشايد اما لحظه عروج فرا رسيده بود. او در ملکوت اعلي به دو برادر شهيدش مجيد و وحيد و عزيز ديگر خانواده شان احمد پيوست تا به همراه اين کبوترهاي عاشق در آن شام سرخ پر کشد. حميد دو ماه مفقود الاثر بود اما پس از دو ماه جسد بي سرش به همراه قرآن خونين که در بغل داشت و با لباس غواصي‌ بر تن از آب بيرون کشيده شد.

ت

خاطره‌اي از دوست شهيد : براي بار دوم به حج نرفت

يک دفعه به عنوان مبلغ به مکه مکرمه مشرف شد و در کارش موفق هم بود. براي بار دوم که به او پيشنهاد سفر حج داده بودند، از رفتن امتناع ورزيد. شايد احساس مي‌کرد مقدار صرف شده از بيت المال براي سفر بيش از ميزان فعاليت خودش باشد، يا به ديگران هم حق مي‌داد که آنها هم حداقل براي يک بار توفيق تشرف به حج را پيدا کنند.

 

بخشي از وصيتنامه:

پدر و مادر گرامي‌تر از جانم، خانواده محترم... اين جانب اطمينان دارم که در صورت شهادت من يا مجيد، شما آن را با کمال رضا و تسليم خواهيد پذيرفت. چرا که خودتان ما را به اين راه ترغيب و تشويق کرديد و از همان کودکي ما را حسيني تربيت کرديد. عزيزان من، مي‌دانم که فراق هر کدام از ما برايتان سنگين است. ولي اميدوارم که اين عمل ناچيز را خداوند ذخيره آخرت همة ما قرار دهد. از طرف ديگر اين را هم مي‌دانم که خداي ناکرده شکست جمهوري اسلامي و شرمندگي در مقابل پيامبر اکرم(صلي‌الله‌عليه‌وآله) و ائمه اطهار (عليهم السلام) برايتان بسيار سنگين‌تر است.