رزمنده مفقود الاثر شهید محسن میشانی فرد

 

نام پدر: غلامرضا

محل تولد: آبادان

تاريخ تولد: 1340

سال ورود به دانشگاه: 1362

رشة تحصيلي: معارف اسلامي و علوم سياسي

تاريخ و محل مفقود الاثر شدن: 4/10/1365 شلمچه

عمليات : کربلاي 4

بخشي از زندگينامه : در بسياري از عمليات‌ها شرکت داشت

از همان ابتدا و در دوران کودکي با تشويق پدر و مادر شروع به خواندن نماز کرد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را با کسب نمره‌‌هاي بالا در آبادان به پايان رسانيد. آخرين سال دبيرستان وي مصادف با انقلاب اسلامي بود که در ضمن درس، در جريانات انقلاب هم شرکت ﻣﺆثري داشت.

بعد از شروع جنگ تحميلي و تجاوز عراق به خرمشهر و آبادان، بي درنگ عازم آبادان شد و در شکستن حصر آبادان و حراست از زادگاه خويش شرکت کرد. مدتي در جاده خرمشهر – آبادان مشغول نبرد با مزدوران عراقي شد و تقريباً در تمامي مدت جنگ در جبهه‌هاي مختلف حضور داشت و در بسياري از عملياتها مانند آزادسازي خرمشهر شرکت کرد و در بعضي از نقاط عملياتي، فرماندهي گروه‌هاي بسيج را نيز بعهده گرفت. در سال 1361 تنها برادرش را که در تمامي دوران جنگ دوشادوش هم قرار داشتند از دست داد. از آن پس غم فقدان برادر دلير و شهيدش را در ادامه راهش بر دوش کشيد. وي در بحبوحه جنگ و در همان سنگرهاي دفاع مقدس احساس کرد که بايد براي دفاع از اسلام مجهز به سلاح علم و دانش شود. به همين جهت در پشت سنگرها و خاکريزها با زبان روزه خود را براي شرکت در آزمون دانشگاه آماده ساخت و موفق شد در «رشته علوم آزمايشگاهي» و نيز در «دانشگاه امام صادق عليه‌السلام» قبول شود و به دليل علاقه شديدي که به رشته معارف اسلامي و علوم سياسي داشت، اين رشته را انتخاب کرد.

 

شهيد به روايت دوستان : به تبليغ علاقه داشت

در سال 1365 به دليل اينکه کاملاً مسلط به زبان عربي و انگليسي بود، از طرف سازمان حج و زيارت به عنوان مبلغ عازم عربستان شد که در آنجا به پخش اعلاميه‌هاي امام خميني (قدس سره) و هدايت افکار عمومي و بيداري اذهان مردم عربستان بويژه شيعيان مشغول شد. به دليل فعاليت سياسي وي در عربستان به دست نظاميان سعودي دستگيري و بازداشت شد و مدتي در دست آنان زنداني بود تا سرانجام با دلايل روشني که خود برايشان بيان کرد، آزاد شد و به ايران بازگشت. حدود يک ماه پس از بازگشت از مکه، به دليل اعلام جهاد امام (قدس سره) مبني بر شرکت همه مردم در جبهه دوباره با گروهي از دانشجويان مشهد عازم جبهه‌هاي حق عليه باطل شد. شهيد ميشاني فرد بعد از گذراندن دوره‌هاي غواصي در گروه تخريب گردان قرار گرفت و در «عمليات کربلاي 4» به عنوان خط شکن به همراه غواصان ديگر از ناحيه اروند رود گذشت و از آن پس مفقود الاثر شد.