شهید محمد رضایی زال

 

نام پدر: احمد

محل تولد: فردوس

تاريخ تولد: 1344

سال ورود به دانشگاه: 1362

رشتة تحصيلي : معارف اسلامي وتبليغ

تاريخ و محل شهادت: 24/10/1365 جزيره بوارين

عمليات : کربلاي 5

بخشي از زندگينامه شهيد: اسوه دانشجويي معتقد به وحدت حوزه و دانشگاه بود

او با توجه به نبوغ و استعداد فوق العاده‌اش از آغازين روزهاي تلاش تحصيلي هميشه از ناحيه معلمان و دبيران در سالهاي دبستان، راهنمايي و دبيرستان مورد توجه بود. محمد از وقار و سنگيني زيادي برخوردار بود و تا لازم نمي‌شد لب به سخن نمي‌گشود. هوش سرشار، پشتکار در فراگيري علوم گوناگون و به ويژه علوم عربي و قرآني او را از ديگر همسالانش متمايز مي‌ساخت. با مطالعة کتابهاي گوناگون و بالاتر از گروه سني خود، مفاهيم مبارزه، جهاد و ارزشهاي اسلامي را درک کرد و به همين جهت در گروه‌هاي نوجوانان مدارس در تظاهرات دانش آموزي به صورت فعال شرکت داشت، تا اينکه وارد دبيرستان شد و همزمان با تحصيل دروس خود به نحو مطلوب، دروس حوزه و از جمله زبان عربي را نيز با يک برنامه منظم فرا گرفت. با اخذ ديپلم در رشته داندنپزشکي دانشگاه مشهد و همچنين در آزمون ورودي دانشگاه امام صادق عليه‌السلام موفقيت لازم را کسب کرد. در انتخاب ميان اين دو، دانشگاه امام صادق عليه‌السلام را براي تحصيل برگزيد.

خودش مي‌گفت من اخبار ايران را به زبان عربي گوش مي‌کنم و در دانشگاه سعي مي‌کنيم به زبان عربي سخن بگوييم. به زبان انگليسي نيز تسلط لازم را داشت. در معارف اسلامي و مسايل سياسي تبحر داشت. او در دانشگاه با آگاهي از نياز جمهوري اسلامي به انسانهاي متفکر، عميق دانشمند و ايثارگر تمامي توان خويش را مايه گذاشت. او اسوة يک دانشجوي معتقد به وحدت حوزه و دانشگاه بود.

 

خاطره‌اي از شهيد: به امر به معروف و نهي از منکر اهميت مي‌داد

امر به معروف و نهي ازمنكر را مورد توجه قرار مي‌داد و يك بار به خود من گفت: نماز جمعه نمي‌آيي؟! گفتم: نه. گفت مگر كار لازم‌تري داري؟ فكر كردم و گفتم: نه! گفت: پس چرا، مگر به اهميت نماز جمعه توجه نداري؟ ! من اين از را باب تذكر به تو مي‌گويم كه (وذكر فان الذكري تنفع المومنين) (الذاريات / 55) اينجانب اگر چه خود را لايق اوصاف مومنان نمي‌يابم ولي احساس مي‌كنم همين گفت و گوي ساده او باعث شد از آن به بعد بدون عذر و بدون داشتن كارمهم ديگر به نماز جمعه بي توجهي نكنم و اين افتخار را از بركات امر به معروف اين بزرگوار مي‌دانم.