شهید علیرضا وقار

 

نام پدر : بمانعلي

محل تولد: تهران

تاريخ تولد: 1342

سال ورود به دانشگاه: 1362

رشته تحصيلي: معارف اسلامي و اقتصاد

تاريخ و محل شهادت: 9/5/1366 مکه مکرمه

عمليات: برائت از مشرکين

زندگينامة شهيد : چهره‌اي ممتاز

در سحرگاه 16 فروردين سال 1342 در خانه‌اي واقع در جنوب تهران پسري ديده به جهان گشوده که او را به مناسبت همزماني تولدش با سالروز تولد امام هشتم شيعيان(عليه‌السلام) عليرضا نام نهادند. او پسري بودکنجکاو و حساس نسبت به وقايعي که در اطرافش مي‌گذشت. دوران تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را با نمره‌هاي ممتاز گذاراند و در سال 1360 موفق به دريافت ديپلم رياضي بامعدلي بالا شد.

پس از فراغت از درسهاي دبيرستاني مشغول خدمت در کميته انقلاب مستقر در دانشگاه امام صادق(عليه‌السلام) شد و پس از مدتي عازم جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل گرديد. شهيد، حدوداً شش ماه حضوري فعال و پر ثمر در جبهة سرپل ذهاب و قصر شيرين داشت؛ ضمن آنکه در کنکور ورودي دانشگاه شرکت جست. مدت بيش از چهار سال مجدانه در سنگر دانشگاه به تحصيل مشغول بود. او در دوران دانشگاه هم چون دوران تحصيلات ابتدايي و متوسطه چهره‌اي ممتاز و شاخص بود و اين دوران را با برتري ادامه مي‌داد.

 

نحوه شهادت

در روز جمعه خونين مکه، به نقل از دوستاني که با او بودند، بعد از آنکه غسل شهادت مي‌کند، با اصرار از دوستانش مي خواهد اگر طلبي از او دارند، حسابشان را تسويه کنند. گويا مي دانسته که به طرف معراج خود شتابان است. طرز شهادت او به نقل از دوستانش چنين بود که بعد از يورش مزدوران آمريکايي آل سعود به محلي که خانمها و معلولان و ديگر حجاج به حالت مجروح يا شهيد افتاده بودند، او در حال کمک کردن و حمل آنها به جاي امن‌تري بود و به آنها آب مي‌رساند. هنگام برداشتن آب و سيراب کردن تشنگان، به او شليک مي‌کنند، اما او از پاي نمي‌افتد و به کار خود ادامه مي‌دهد که در همين حال توسط مزدوران به وسيله ضربه باتوم به سرش، به علت خونريزي مغزي به آرزويش مي‌رسد و شهيد مي‌شود.

او همچون مولايش حسين(عليه‌السلام) حج خود را نيمه تمام گذاشت. از احرام حج به احرام خون و شهادت شتافت و همچون امام رضا(عليه‌السلام) غريبانه و مظلومانه شهيد شد. چونان ابوالفضل العباس(عليه‌السلام) به هنگام آب رساندن به حجاج بيت الله الحرام گلوله‌اي بازويش را شکافت و در نهايت همانند امير المومنين علي(عليه‌السلام) فرق سرش را شکافتند تا شهادتش شاهدي باشد بر حقانيت راهي که انتخاب کرد و آگاهانه پيمود.