شهيد قاسم علي راستگو

 

نام پدر: شعبان

محل تولد: قائم شهر

تاريخ تولد: 1350

سال ورود به دانشگاه: 1372

رشته تحصيلي : معارف اسلامي و حقوق

تاريخ و محل شهادت: 11/8/1374 تهران

(شهید راستگو در سال 1374 بر اثر عوارض ناشي از بمباران شيميايي منطقه فاو به رحمت ايزدي شتافت)

بخشي از زندگينامه شهيد: رفتار متين و موفقيت تحصيلي

شهيد راستگو در طول دوران تحصيل پيش از دبستان به واسطه رفتار متين و دوستانه‌اش مورد تقدير معلمان و اطرافيان بود. وي دو بار به جبهه رفت. در مرحله دوم در سال 1366 به علت آلودگي منطقه فاو دچار عوارض شيميايي شد ولي اين مساله را با کسي درميان نگذاشت.

در سال 1372 در آزمون سراسري با رتبه 101 در دانشگاه‌هاي تهران، رشته عربي، دانشگاه وزارت امور خارجه، رشته علوم سياسي و دانشگاه امام صادق(عليه‌السلام) رشته معارف اسلامي و حقوق قبول شد و به واسطه علاقه خاصي که به رشته معارف اسلامي و حقوق داشت، دانشگاه امام صادق(عليه‌السلام) را براي تحصيل انتخاب کرد در اين دانشگاه هم مانند دبيرستان، يکي از دانشجويان موفق بود.

شهيد راستگو در 20 مهرماه 1374 هنگام تمرين ورزش زمينگير شد و به بيمارستان انتقال يافت. پزشکان، بيماري او را بر اثر عارضه شيميايي تشخيص داده، اظهار داشتند که اين امر باعث از کار افتادن ريه‌هاي وي شده است. اين شهيد گرانقدر در شامگاه پنج شنبه مورخ 11/8/1374 در حالي که آثار جنگ تحميلي رابر تن داشت، بر اثر شدت جراحات و عوارض عميق ناشي از مواد شيميايي دعوت حق را لبيک گفت و به ديار باقي شتافت.

 

بخشي از وصيتنامه شهيد: با خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان با محبت برخورد کنيد

پدر و مادر عزيزم سلام و صد سلام به زيبايي چهره‌تان. دست و پاي شما را مي‌بوسم و زحمات شما و آن درد و رنج شما، آن همه مشقت و بردباري را که براي من تحمل کرديد هرگز فراموش نمي‌کنم. من همچون درختي بودم که شب وروز به آن آب و غذا مي‌داديد تا بعداً به بار بنشيند. ولي نيمه راه از شما جدا شد. پدر و مادر مهربانم شما زحمات زيادي براي من کشيده‌ايد. ولي من درعوض فرزند خوبي براي شما نبوده‌ام از شمامي‌خواهم که مرا حلال کنيد؛ چون شماخيلي بر گردنم حق داريد. اگر نتوانستم جبران زحمات و رنجهاي شما را بکنم و اگر جهادم در راه خداوند مورد قبول واقع شد و لياقت شهادت را داشتم، خداوند اجري عظيم و پاداشي بزرگ به شماخواهد داد. از شما پدر و مادرم مي‌خواهم نمونة صبر واستقامت باشيد چون اين راه را خودم انتخاب کردم و با خداي خود عهد و پيمان بستم. بارها گفتم خدايا به تو عشق مي‌ورزم و در اين راه از قطعه قطعه شدن، مفقود شدن يا اسارت هراسي ندارم.

بسيجيان و دوستان و جوانان عزيز... همواره پشتيبان نظام مقدس اسلامي و رهبري معظم و کبير انقلاب باشيد. به همه عزيزان و دل‌سوختگان و نورچشمان انقلاب، خصوﺻﴼ خانواده محترم شهدا، جانبازان، آزادگان احترام بگذاريد و با آنها به مدارا و با محبت برخورد کنيد.