تأسیس دانشگاه

 ایده اولیه تشکيل دانشگاه امام صادق علیه السلام پیش از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت. زندان‌های شاه فرصت بدی نبود که برخی از بزرگان مبارزه را گرد هم آورد و حاصل
هم‌اندیشی‌هایشان را پس از رهايي تبديل به ايده‌ای برای تأسيس يک دانشگاه اسلامی کند. کسانی چون استاد شهيد مطهری، شهيد باهنر، شهيد بهشتی و آية الله مهدوی کنی دوستان و همرزمانی بودند که علاوه بر مبارزه در انديشه آينده نهضت، پس از پيروزی آن نيز بودند. لذا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی حتی اساسنامه اين مرکز علمی را هم تدوين کرده بودند؛ هرچند طبیعی بود که رژيم پهلوی اجازه تأسيس چنين مرکزی را نمی‌داد.


چند سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی درحالیکه تا اندازه‌ای از بحران‌های کشور کاسته شده‌بود، همان ياران انقلابی به فکر افتادند تا آن ايده را پياده کنند لذا آن مرکز مورد نظر با نام مبارک امام صادق عليه السلام و در زمستان سال 1361 شمسي مقارن با سالروز ولادت حضرت محمد مصطفي صلي الله عليه و آله و سلم و امام صادق عليه السلام آغاز به کار کرد. لازم به ذکر است که دانشگاه امام صادق علیه السلام اولين دانشگاهی است که پس از انقلاب اسلامی و در دوران انقلاب فرهنگی (تعطیلی دانشگاه‌ها از سال 58-62) تأسیس گرديد.