ویژگی‌های آموزشی دانشگاه

 

مقاطع تحصیلی:

دانشجويان در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در مقاطع متنوعی مشغول به تحصيل هستند. مقاطع تحصيلی در پرديس برادران عبارتند از کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری و در پرديس خواهران عبارت است از کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته.

مقطع تحصيلي دانشجويان تمام رشته‌هاي پرديس برادران، با كارشناسي ارشد پيوسته آغاز می‌شود و هيچ‌یک از رشته‌های آن دارای مقطع کارشناسی نيست. يعني دانشجويان اين دانشگاه در پايان حدود هفت سال تحصيل، مدرك كارشناسي ارشد دريافت مي‌كنند و براي ورود از مقطع کارشناسی به مقطع كارشناسي ارشد نيازي به شركت در آزمون ندارند. البته اين به معناي آن نيست كه ورود به مقطع بعد براي همه دانشجويان فراهم باشد بلكه دانشجويان بايد امتيازات لازم را براي ورود به اين مقطع بدست آورند. پس از اين مقطع دانشگاه بر اساس آزمون‌های رسمی از ميان دانشجويان دارای مدرک کارشناسی ارشد همه دانشگاه‌های کشور، برای مقطع دکتری در رشته‌های گوناگون دانشجو می‌پذيرد.

رشته‌های تحصيلی پرديس خواهران با مقطع کارشناسی آغاز می‌گردد و پس از حدود چهار و نیم سال تحصيل، دانشجويان می‌توانند با شرکت در آزمون سراسری در مقطع کارشناسی ارشد در سایر دانشگاه‌ها و نيز در مقطع کارشناسی ارشد پرديس خواهران به ادامه تحصيل بپردازند.

البته لازم به ذکر است که در پرديس برادران اين دانشگاه در دوره‌ای کارشناسی ارشد ناپیوسته نيز برگزار شده است لکن اين مقطع بنا به دلایلی موقتا متوفق شده است و البته امکان دارد که در آينده نيز دوباره برگزار گردد.

نیم‌سال‌های تحصیلی:

هر سال تحصيلی از دو نیم‌سال و هر نیم‌سال تحصیلی در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) از 16 هفته درسی تشکيل يافته است که بر خلاف ديگر مراکز آموزشی با دقت فراوان و بدون هيچ تسامح و تعطیلی در تاريخ معين شده آغاز گرديده و پايان می‌پذیرد. هر نيم‌سال تحصيلی از دو بخش تشکيل يافته است: هشت هفته پیش از امتحانات میان‌ترم و هشت هفته بعد از امتحانات میان‌ترم. در پایان هفته هشتم، امتحانات ميان‌ترم به صورت متمرکز برگزار می‌گردد و در اين هفته کلاس‌های درس برقرار نمی‌باشد. پس از پایان هفته شانزدهم نيز امتحانات پايان نيم‌سال در دو هفته و به صورت متمرکز برگزار می‌گردد.

ساعت‌های درسی در پرديس برادران در نيم‌سال اول ما بين ساعت 8 صبح تا 12 ظهر و از 14 تا 19 و در نيم‌سال دوم ما بين 8 صبح تا 12 ظهر و از 15 تا 20 پراکنده است. در پرديس خواهران تلاش می‌شود ساعات درسی از 8 صبح تا 16 بعد از ظهر تنظیم گردد. در روزهای پنج‌شنبه کلاسی در دانشگاه برقرار نمی‌باشد.

حضور و غیاب:

بررسی و ثبت وضعيت حضور دانشجويان در کلاس‌های درس به صورت جدی و منظم پیگیری شده توسط اساتيد محترم صورت می‌پذيرد. هر دانشجو در هر عنوان درسی می‌تواند به اندازه 16/3 از ساعات آن عنوان درسی را جهت انجام امور ضروری در کلاس حضور نيابد.

برخلاف برخی شایعات دانشگاه به صورت شبانه‌روزی نيست و دانشجويان می‌توانند هر زمانی که تمايل داشته باشند از دانشگاه خارج شوند. هرچند با توجه به حجم بالا و سنگين دروس دانشجويان به ويژه در سال‌های نخست تحصيل بايد ساعات زيادی را صرف درس و انجام وظایف تحصيلی نمايند و به صورات روزانه و تمام وقت در دانشگاه به امور درسی بپردازند.

مباحثه‌ها و حل تمرين:

یکی از بهترين روش‌های آموزشی که در طول ساليان دراز در حوزه‌های علميه رواج داشته است می‌توان به مباحثه اشاره نمود. در اين روش طلاب يا دانشجويان پیش يا پس از شرکت در کلاس درس و با مطالعه درس مورد نظر، در گروه‌های چند نفره جمع شده و موضوع درس را با هم به گفتگو می‌نشينند و ابهامات خود را رفع کرده و به آگاهی‌های جديدی در همان موضوع دست پیدا می‌کنند.

همچنين يکی از روش‌های متداول در آموزش استفاده از کمک استاد برای رفع اشکال و حل تمرين است. در اين روش دانشجویان پس از حل تمرين‌ها و مسائل ارائه شده از سوی استاد یا کتاب درسی، با استفاده از يکی از دانشجويان به عنوان کمک استاد، به رفع اشکالات خاصل از تمارين و ممارست بيشتر بر موضوع درس می‌پردازند.

در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) نيز اين روش‌های کمک درسی به صورت برنامه‌ریزی شده توسط گروه‌های درسی یا به صورت خودجوش توسط دانشجويان برگزار می‌گردد. تمام دانشجويان موظف‌اند در درس‌های انديشه اسلامی (طرح مطالعاتی آثار استاد شهيد مطهری) و دروس تدبر و تفسیر قرآن و اخلاق در مباحثه و برای درس‌های قواعد عربی در جلسات حل تمرين شرکت کنند. برخی دروس تخصصی دانشکده‌های هم دارای چنين برنامه‌هایی هستند. به فراخور وضعيت هر درس، برای شرکت در اين مباحثه‌ها يا حل‌ تمرين‌ها امتيازات و نمراتی به دانشجويان تعلق می‌گيرد.

انجمن‌های علمی-دانشجویی:

فعاليت‌های علمی دانشگاه در برنامه‌های رسمی آن خلاصه نمی‌شود بلکه دانشگاه اين امکان را برای دانشجويان علاقمند فراهم می‌کند تا در قالب انجمن‌های دانشجويي به فعاليت‌های مورد علاقه خود بپردازند. اين انجمن‌ها که تحت نظر و با عنايت معاونت پژوهشی دانشگاه اداره می‌شوند، با حضور خودجوش و داوطلبانه دانشجويان به فعاليت‌هایی همچون برگزاری سخنرانی‌های علمی، انتشار مجلات دانشجويي علمی، چاپ و انتشار کتاب‌های تخصصی و ... اشاره نمود.

هر يک از دانشکده‌های دانشگاه امام صادق (علیه السلام) دارای يک انجمن علمی – دانشجويي هستند. مسؤولين و اداره کنندگان اين انجمن‌های از طريق انتخابات و با رأی دانشجويان همان دانشکده انتخاب شده و تا يک سال تحصيلی به فعاليت خود ادامه می‌دهند.

انجمن‌های علمی – دانشجويي دانشگاه امام صادق (علیه السلام) بارها در جشنواره‌ها و همايش‌های دانشجويي ملی به خاطر فعاليت‌های گسترده و توليدات علمی خود مورد تقدير قرار گرفته‌اند.