ازرش‌های انقلاب، دفاع مقدس و شهدا

دانشگاه امام صادق (علیه السلام) به سرپرستی مجاهد خستگی‌ناپذیر و یار امام خمينی (ره)، حضرت آیت الله مهدوی کنی، همواره کوشيده است تا در خط مقدم پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران و رهبری، ثابت قدم و پا بر جا بماند. از اين روی یکی از اصلی‌ترين ویژگی‌های اين دانشگاه را بايد در جذب و پرورش دانشجویان انقلابی و پایبند به آرمان‌های امام و رهبر معظم انقلاب دانست.

 محسن محسني دانش‌آموخته جانباز از ناحيه دو چشم و دو دست

حضور پیشرو و پيشتاز ریاست محترم دانشگاه در مشارکت در پیشبرد اهداف انقلاب و دفاع از رسالت امام و شهداء، و نیز تأکيد جدی رسالت دانشگاه بر لزوم حضور فعالانه در صحنه‌های انقلاب، فضای دانشگاه را به گونه‌ای رقم زده است که همه دانشجويان، مديران و اعضای هيأت علمی دانشگاه خود را در قبال ارزش‌های انقلاب و خون شهدا مسؤول دانسته و در حد توان در اين مسير گام بر می‌دارند.

حضور پررنگ و سرافرازانه دانشجويان و اساتيد دانشگاه در جبهه‌های نبرد حق عليه باطل در صحنه دفاع مقدس را بايد شاهدی بر اين مدعا دانست. پس از عروج ملکوتی شهيد محمود کرمی دانشجوي رشته معارف اسلامی و علوم سياسی ورودی سال 61 به عنوان اولين تقديمی دانشگاه به نظام مقدس جمهوری اسلامی، سی و هفت پرستوی ديگر عاشقانه راه وی را پیمودند تا در شرایطی که دانشگاه در طی آن سال‌ها کمتر از چهارصد دانشجو داشت، نزديک به ده درصد از دانشجويان خود را در اين مسير تقديم نماید.

پیشکش تعداد قابل توجهی جانباز و آزاده سرافراز به محضر امام عصر (ارواحنا فداه) را بايد از ديگر افتخارات اين دانشگاه در عمل به ارزش‌های انقلاب اسلامی دانست. مشام جان دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، هيچ‌گاه عطر صلوات بر محمد و آل محمد (صلی الله عليه و آله و سلم) را در تشييع پیکر برخی از شهدای دانشجو و استقبال از دانشجویان آزاده از ياد نخواهد برد.

این شور و شعور انقلابی تنها به دفاع مقدس ختم نشده است و دانشگاه صحنه‌های فراوانی از ترويج اندیشه‌ها و ارزش‌های انقلاب و دفاع از آرمان‌های آن را در خاطره‌ها ثبت کرده است. از جمله مهم‌ترين آنها باید به تشييع و تدفين شش شهيد گمنام در سالروز شهادت امام صادق (علیه اسلام) در پرديس برادران و تشييع و تدفين شش شهيد گمنام ديگر در سالروز شهادت امام رضا (علیه السلام) در پرديس خواهران دانشگاه اشاره نمود.

آيت‌الله مهدوي كني در حال زيارت آرامگاه شهداي گمنام دانشگاه

دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در آبان ماه سال 1380 شمسی در حالی ميزبان پیکرهای پاک اين فرزندان روح الله بود که به دليل شرایط سیاسی خاص حاکم بر کشور و دانشگاه‌ها در آن دوره، تدفين پیکر شهدای گمنام در دانشگاه‌های کشور امری ناممکن شده بود. از اين روی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) به عنوان نخستين دانشگاه در اين مسير پیش‌قدم شد تا دانشجويان مکتب جعفری برای هميشه پذيرای دانش‌آموختگان مکتب حسينی گردند. در چنين شرایطی و برای تأييد اين عمل، رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آیت الله خامنه‌ای، درست فردای تدفين اين شهدا، به صورت سر زده برای زيارت قبور پاکشان پای در فضای دانشگاه امام صادق (علیه السلام) نهادند.

درباره فضای سياسی دانشگاه نيز بايد دانست که با وجود حضور آیت الله مهدوی کنی به عنوان یکی از فعالان سياسی کشور از پیش از انقلاب تا کنون که سبک خاص و دیدگاه‌های ويژه خود را دارا هستند، روش و مشی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) بر ایجاد فضای یک‌طرفه سياسی نبوده است و کوشش شده است فضا برای حضور دیگر نگاه‌ها و گرایش‌های سياسی نيز باز باشد هر چند به طور طبيعی فضای دانشگاه به دليل گرایش نیروهای هم‌فکر به این محیط از تشتت فکری و سياسی کمتری نسبت به سطح جامعه برخوردار است و اکثريت فعالان اين دانشگاه منش اصولگرايانه را بر ديگر روش‌ها ترجيح می‌دهند. برگزاری جلسات تربیون‌های آزاد، سخنرانی و مناظره‌های سياسی از قشرها و دیدگاه‌های مختلف سياسی را می‌توان دليلی بر این مدعا دانست.