هیأت میثاق با شهداء؛ تبلور شور ولايي

 

هیأت میثاق با شهداء در شرایطی در بسیج دانشجویی دانشگاه تشکیل گردید که جنگ به تازگی به پایان رسیده بود و دانشجویان رزمنده‌ای که رفیقان و همکلاسی‌های خود را به تازگی در جنگ از دست داده بودند، اینک با دل‌هایی شکسته و قلب‌هایی رنجدیده از فراق یاران به کلاس‌ها بازگشته بودند و می‌بایست صندلی‌های خالی دوستانشان را تماشا می‌نمودند.

هيأت ميثاق در سال‌هاي نخست تاسيس

سال 69 یعنی یک سال پس از فرمان تشکیل بسیج دانشجویی و طلاب توسط امام خمینی (رحمه الله علیه) و ایجاد بسیج دانشجویی دانشگاه، ضرورت و کمبود یک هیأت دانشجویی کاملا احساس گردید و با رویکرد تجدید پیمان و میثاق با شهیدان سمت و سویی شهدایی گرفت و لذا نامش شد: هیأت میثاق با شهداء

از همان سال‌ها بود که خادمین هیأت میثاق با برگزاری جلساتی هفتگی در داخل محیط خوابگاهی به عزاداری برای اهل بیت (علیهم السلام) می‌پرداختند و یادی هم از رفیقان سفر کرده خود می‌کردند. به تدریج با درک اهمیت و ضرورت وجود هیأتی برای خودسازی معنوی و اخلاقی دانشجویان، هیأت به طور جدی‌تری به فعالیت‌هایش ادامه داد.

کمی بعد در اواخر سال 85 با نزدیکی ایام فاطمیه تصمیم گرفته شد تا جلسات هیأت برای استفاده عموم به صورت عمومی برگزار شود و مراسم فاطمیه اول همان سال با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین صدیقی برگزار گردید. از سال بعد نیز با دعوت از حجت الاسلام و المسلمین حاج علیرضا پناهیان برای سخنرانی مراسم دهه اول محرم حرکت جدیدی در سطح منطقه آغاز گردید.

مراسم هيأت ميثاق در دهه اول محرم

از دیگر سخنرانان جلسات هفتگی هیأت می توان به حضرات آیات و حجج اسلام جاودان، امجد، سید حسن مصطفوی، سید احمد خاتمی، حاج احمد پناهیان، میرباقری، نقویان، ادیب یزدی، ثمری، سرلک، میرلوحی، سعدی، عالی، مهدوی بیات و ... اشاره کرد.

هیأت میثاق با شهدا امروز علاوه بر اینکه یکی از بزرگ‌ترین و فعال‌ترین مجموعه‌های دانشگاه و بسیج است در عین حال بزرگ‌ترین و منسجم‌ترین هیأت دانشجویی کشور نیز به حساب می‌آید و دانشگاه امام صادق (علیه السلام) را هم به یک پایگاه مهم فرهنگی و اعتقادی در سطح شهرک غرب و شهر تبدیل کرده است.

براي آشنايي بيشتر: http://www.misaq.basijisu.ir